Tak zmieni się zabytkowy pałac w Ciasnej

Pojawiły się dobre informacje dla zabytkowego pałacu w miejscowości Ciasna. Pałac od początku istnienia miał burzliwą historię i zmieniał wielokrotnie swoich właścicieli. Na szczęście nadeszły dla niego lepsze czasy. Obiekt ma być przekształcony w szkołę, ale najpierw będzie wymagał gruntownego remontu. Inwestycja została dofinansowana kwotą 8,5 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Ciasna to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim. Znajduje się tu pałac powstały na początku XX w. Miejscowość często zmieniała właścicieli, by ostatecznie na dłużej przejść w ręce rodziny Kitzingów.

W latach 30. XX w. majątek został przejęty przez władze III Rzeszy, a po wybuchu II wojny światowej pałac przekształcono w szpital polowy. W 1943 r. w obiekcie wybuchł pożar, który zniszczył dach i fragmenty górnej części rezydencji. Po wojnie obiekt został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rybackie. Następnie w 1953 r. ulokowano w pałacu Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych, by w 1982 r. urządzić tu dom dziecka.

Obiekt zbudowany jest na planie prostokąta, który posiada dwie kondygnacje i nakryty jest mansardowym dachem. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, ale na skutek różnych remontów zatracił wiele ze swych pierwotnych cech stylowych. Obok rezydencji znajduje się także piękny przypałacowy ogród. Niestety, pałac od dobrych kilku lat stoi pusty.

Jak podaje strona czestochowa.naszemiasto.pl: „Gmina Ciasna ogłosiła w marcu przetarg na remont pałacu w Ciasnej, który w 2021 roku odkupiła od Powiatu Lublinieckiego. I etap przedsięwzięcia nosi nazwę Adaptacja i przebudowa budynku pałacu w Ciasnej na filię szkoły podstawowej w Ciasnej w ramach zadania: Budowa i modernizacja obiektu pałacowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek szkolno – wychowawczy w formule zaprojektuj i wybuduj. Inwestycja została dofinansowana kwotą 8,5 mln złotych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład”.

Pod spodem porównanie zdjęć pałacu obecnie i z przyszłości, dzięki wizualizacji.

*Zdjęcia wizualizacji pałacu pochodzą ze strony Gmina Ciasna.

*Zdjęcia wizualizacji pałacu pochodzą ze strony Gmina Ciasna.

Kalendarz na rok 2024

Tak jak i w zeszłym roku, tak i w tym, postanowiłem stworzyć swój autorski kalendarz ze zdjęciami miejsc, które odwiedzam. Rok temu był miły odzew na takie kalendarze i kilka osób postanowiło je zakupić, co mnie bardzo ucieszyło. Może w tym roku także jest ktoś zainteresowany powieszeniem takiego kalendarza na ścianę i w ten sposób wesprzeć mnie dodatkowym groszem na dalsze podróże.

Koszt takiego kalendarza to 45 zł plus koszt wysyłki (17zł paczkomat)

Jest to format A3 pionowy, 32x45cm

13 kart, 12 miesięcy + okładka

Zainteresowanych proszę o komentarz lub wiadomość na maila szary-burek@gazeta.pl

Z góry dziękuję za każde zamówienie.

Zdjęcia, które wykorzystane zostaną w kalendarzu widoczne są na zdjęciu poniżej.

—————————-

Moją pasją są podróże i fotografowanie miejsc mniej znanych, zapomnianych, niedostępnych i opuszczonych. Staram się wyszukiwać miejsca, według mnie warte uwagi, mające swój klimat i urok. Myślę, że stworzyła się wokół tego co robię jakaś mała, fajna społeczność. Nigdy nie myślałem, że to zrobię, ale doszedłem do wniosku, że stworzę swój Patronite. Wspierając mnie na nim, sprawisz, że będę mógł rozwinąć mojego bloga, wyjeżdżać częściej i dalej i z tego tworzyć fajne relacje. W ten sposób także Wam podpowiadać jakieś ciekawe miejsce na wyprawy. Kto wie, może to kiedyś przerodzi się w moją jedyną pracę… Bardzo dziękuję Andrzejowi, Patrycji, Tadeuszowi, Pawłowi, Karolinie, Magdalenie, Małgorzacie, Władysławowi, Alexowi i Magdzie, którzy wsparli moje działania i zostali moimi pierwszymi patronami.

—————————-

Dodaj komentarz