Nieczynne sanatorium w Gdyni Orłowie

W nadmorskiej części Gdyni Orłowie przy ul. Zacisznej od kilkunastu lat straszą zdewastowane ruiny dawnego sanatorium „Zdrowie”. Kiedyś ten słynny dom wypoczynkowy był chlubą Gdyni, dziś niszczeje i z każdym rokiem jego stan się pogarsza.

Budynek powstał w roku 1962 jako Dom Wczasowo-Leczniczy Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego. Początkowo sanatorium miało trzy kondygnacje, lecz ze względu na duże zainteresowanie wypoczynku nad morzem zostało dobudowane jeszcze jedno piętro oraz mniejsza dobudówka na górze. W jednym ze skrzydeł powstała także bardzo klimatyczna stołówka w kształcie rotundy.

Na wciąż działającej stronie internetowej ośrodka możemy przeczytać, że Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy jest obiektem całorocznym. Oferował gościom dogodne warunki pobytu i niskie ceny, uzależnione od pory roku. Organizował pobyty indywidualne i grupowe. W sezonie letnim również pobyty wczasowe. Atutem była elastyczność w negocjacji cen, w szczególności przy dłuższych pobytach wczasowych i grupowych. Goście ośrodka mogli także korzystać z usług masażysty przez cały rok.

Za czasów świetności obiekt posiadał 160 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3 i 4-osobowych o różnym standardzie. Organizowane były tu turnusy rehabilitacyjne, rekreacyjne, konferencje, szkolenia oraz imprezy okolicznościowe.

Porównanie zdjęć, jak wyglądał obiekt „kiedyś i dziś”.

Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy „Zdrowie” funkcjonował do 2005. Powodem zamknięcia ośrodka miała być osuwająca się w pobliżu skarpa. Przedstawiciele miasta Gdynia zdecydowali się wyburzyć budynek i twierdzili, że w tym miejscu stanie nowy kompleks hotelowy, jednak urząd stwierdził, że jest to teren prywatny i kompleks nie został zbudowany.

Zakaz wstępu na teren obiektu!

Od kilku miesięcy na teren byłego sanatorium jest zakaz wstępu. Cały teren jest chroniony i szczelnie ogrodzony, wszystkie dziury, którymi można było wejść, zostały załatane. Pojawiły się tabliczki z informacją, że obiekt jest monitorowany. Na obiekcie z każdej strony jest po kilka kamer, a w środku na parterze znajdują się czujniki ruchu. Będąc na miejscu, spotykam zdziwionych turystów, którzy jak zwykle przyszli podziwiać panoramę z dachu budynku. Niestety odbijają się zawiedzeni od zabezpieczonego już teraz budynku. Z głośnika zamontowanego na budynku słychać co jakiś czas informację o niepróbowaniu wchodzenia na teren obiektu i o interweniującej ochronie. Obecnie na obiekt można popatrzeć tylko zza ogrodzenia.

Tak wyglądał obiekt jeszcze w 2005 r.  źródło www.zdrowie.bg.net.pl

Czytelnik mojego bloga o imieniu Wojtek, był tam z wizytą w 2010 roku i podesłał mi kilka zdjęć z tamtego okresu.

Plany na przyszłość

Teren dawnego sanatorium w Orłowie przeznaczony będzie na hotel i usługi zdrowotne. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podjął decyzję dotyczącą planowania przestrzennego dla jednego z najbardziej urokliwych miejsc w Gdyni. Teren dawnego sanatorium zachowa swoją dawną funkcję, a dodatkowo będzie tam możliwa działalność hotelowa. Lepszym rozwiązaniem będzie wykluczenie funkcji mieszkaniowej i przeznaczenie terenu pod usługi turystyki z dopuszczeniem usług zdrowotnych. Pozwoli to na realizację inwestycji hotelowej lub sanatoryjno-leczniczej, co, mamy nadzieję, pozwoli właścicielom na budowę obiektu o takim przeznaczeniu. Powstanie dzięki temu jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na Wybrzeżu – informuje trojmiasto.wyborcza.pl

Poniżej zdjęcia z roku 2020.

Dodaj komentarz