Kiedyś piękny hotel, dziś ruina.

Hotel Murat w Redzie lata świetności ma już za sobą. Świetnie niegdyś prosperujący obiekt dzisiaj już nie przypomina tego sprzed lat. Z dnia na dzień popada w coraz większą ruinę i straszy swoim wyglądem przy głównej drodze.

Hotel Murat położony jest w pięknym mieście Reda, przy międzynarodowej trasie E-6 Berlin-Szczecin-Gdynia. Hotel znajduje się w obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na granicy z miastem Wejherowo, w dolinie rzeki Reda.

„Hotel Murat dysponuje 57 pokojami 1-, 2- i 3-osobowymi oraz czterema apartamentami przystosowanymi również dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie pokoje posiadają łazienkę, telefon oraz telewizor. Potencjał usługowy Hotelu to 173 miejsca noclegowe. Hotelowa restauracja na 160 osób serwuje bogaty wybór dań kuchni polskiej i międzynarodowej. Goście codziennie mogą korzystać z baru – kawiarni mieszczącego 50 gości oraz Night Clubu. W hotelu znajduje się również nowoczesne centrum konferencyjne na 300 osób, a na zapleczu stylowa zagroda grillowa „Kukułka”. Do dyspozycji gości jest również duży, strzeżony płatny parking” – taki opis hotelu w Redzie możemy jeszcze znaleźć w internecie. To już niestety historia. Hotel swoją upadłość ogłosił w 2013 r.

Jeżeli lubisz takie miejsca zatrzymane w czasie, polecam Ci także swój fanpage.

Postanowiłem wybrać się do tego hotelu i z ciekawości zobaczyć jak on teraz wygląda. Zrobiłem tam zdjęcia porównawcze z serii „kiedyś i dziś”. Zdjęcia, które prezentuję poniżej, pochodzą z roku 2011, kiedy hotel jeszcze dobrze prosperował i ze stycznia roku 2022.

Zdjęcia obiektu z roku 2011 pochodzą ze strony hotelu – Hotel MURAT in Poland (Reda – heart of Kashubian Tricity).

Hotel Murat w Redzie lata świetności niestety ma już dawno za sobą. Na dzień dzisiejszy to już mocno zdewastowany i popadający w coraz większą ruinę budynek. Hotel stojąc bez nadzoru, sukcesywnie zostawał rozkradany i dewastowany. Obecnie w środku nie znajdują się już żadne przedmioty, które miałyby jakąkolwiek wartość, wszystko zostało wyniesione lub zdewastowane. Wszędzie leżą kawałki potłuczonego szkła i cały budynek jest pomazany szpecącymi graffiti.

Dogodna lokalizacja w pobliżu Trójmiasta sprawiała, że ten hotel naprawdę był idealnym miejscem dla gości chcących zorganizować spotkania biznesowe, bankiety, konferencje czy pikniki grillowe. W 2015 r. odbył się przetarg na sprzedaż tego obiektu za ponad 4 mln zł. Niestety, jak widać, na dzień dzisiejszy chyba nie ma zainteresowanych, bo obiekt nadal straszy swoim wyglądem. Kto wie, może kiedyś w przyszłości dostanie drugie życie.

2 komentarze

 • ToTemat

  30 stycznia 2022 at 21:41

  Szkoda i to bardzo takich obiektów. Ciekawe dlaczego upadł co było powodem. Bo obecnie bym wiedział kto do tego doprowadził ale wtedy jeszcze nie było tak dużej „dobrej zmiany” niszczącej wszystkich gospodarczo.

  Odpowiedz
  • Mateusz

   9 maja 2022 at 04:17

   Komentarz na forum Trójmiasta: „Hotel zamkniety,wlasciciela wraz ze synem narobili dlugow i doprowadzili do upadlosci majatkowej ale jeszcze maja dom po rodzicach pa Kazimierza,meza wykonczyla calkowicie i zamknela w zakladzie opiekunczym w Kostkowie k/ Wejherowa a sama uciekla w nieznane, to test tragedia ,ale niemoze ujsc bezkarnie,pracowalem tam i tez zalegaja mi z pieniedzmi, wszyscy poszkodowani musimy walczyc o swoje”

   Odpowiedz

Dodaj komentarz