Warzono tu kiedyś doskonałe piwo

Jeszcze w latach pięćdziesiątych prężnie działał i warzono w nim doskonałej jakości piwo. Browar zamknięto pod pretekstem złej jakości wody, a osprzęt przewieziono do zakładu w Dojlidach. Dziś niestety obiekt z roku na rok, popada w coraz większą ruinę. Choć władze gminy chciałyby zająć się tym problemem, nie mogą ze względów prawnych.

Jeżewo Stare to mała wieś w Polsce położona w województwie podlaskim. To tutaj Jan Gloger — inżynier i pasjonat zbierania starych dokumentów, obrazów i książek, w 1859 r. zakupił folwark Jeżewo. Jan znany był także ze swoich pasji pszczelarskich i sadowniczych — założył m.in. sad, w którym wyhodował, odporną na mrozy, jedną z pierwszych nowoczesnych odmian jabłoni nazywaną „glogerówką jeżewską”.

Około 1880 r. Jan Gloger z synem Zygmuntem zbudował w Starym Jeżewie browar. Po śmierci Jana w 1884 r. Zygmunt przejął majątek, a wraz z nim zapoczątkowaną w rodzie Glogerów tradycję warzenia piwa. Zakład produkcyjny przetrwał II wojnę światową, ale w latach 50. XX wieku jego historia dobiegła końca. Browar zamknięto pod pretekstem złej jakości wody, a osprzęt przewieziono do zakładu w Dojlidach.

Przez około 70 lat warzono w Jeżewie Starym doskonałej jakości piwo. Zyski ze sprzedaży browaru były na tyle duże, że Zygmunt mógł spokojnie poświęcić się swojej naukowej pasji. Zygmunt Gloger był znanym badaczem przeszłości, etnografem i archeologiem. Zgromadził bogate zbiory historyczne, archeologiczne i pozostawił po sobie ponad 1500 publikacji. Jego najsłynniejszą pracą jest Encyklopedia Staropolska. Zmarł w 1910 r. w Warszawie.

——————————————

Kalendarz na rok 2024

Tak jak i w zeszłym roku, tak i w tym, postanowiłem stworzyć swój autorski kalendarz ze zdjęciami miejsc, które odwiedzam. Rok temu był miły odzew na takie kalendarze i kilka osób postanowiło je zakupić, co mnie bardzo ucieszyło. Może w tym roku także jest ktoś zainteresowany powieszeniem takiego kalendarza na ścianę i w ten sposób wesprzeć mnie dodatkowym groszem na dalsze podróże.

Koszt takiego kalendarza to 45 zł plus koszt wysyłki (17zł paczkomat)

Jest to format A3 pionowy, 32x45cm

13 kart, 12 miesięcy + okładka

Zainteresowanych proszę o komentarz lub wiadomość na maila szary-burek@gazeta.pl

Z góry dziękuję za każde zamówienie.

Zdjęcia, które wykorzystane zostaną w kalendarzu widoczne są na zdjęciu poniżej.

——————————————–

Warto dodać jako ciekawostkę, że w Jeżewie Starym gościła np. Eliza Orzeszkowa, a Henryk Sienkiewicz zainspirowany wizytą na Podlasiu nazwał jednego ze swoich bohaterów Rzędzianem – od pobliskiej wsi Rzędziany.

Obecnie w Jeżewie możemy oglądać już tylko sypiące się ruiny historycznego browaru. Przez bujną roślinność, która już go prawie pochłonęła, ciężko dostrzec go z drogi. Wewnątrz budynku zachowały się jeszcze stare zardzewiałe kadzie, które przypominają o dawnych latach świetności browaru.

Obiekt ten kiedyś był chlubą Tykocina i okolic, niestety, teraz przez problemy z ustaleniem własności, zamienił się w wielką ruinę i wysypisko śmieci. Choć władze gminy chciałyby zająć się tym problemem, nie mogą ze względów prawnych. Skomplikowana jest też sytuacja spadkowa tego obiektu, więc szanse na jego uratowanie są niewielkie.

———

Moją pasją są podróże i fotografowanie miejsc mniej znanych, zapomnianych, niedostępnych i opuszczonych. Staram się wyszukiwać miejsca, według mnie warte uwagi, mające swój klimat i urok. Myślę, że stworzyła się wokół tego co robię jakaś mała, fajna społeczność. Nigdy nie myślałem, że to zrobię, ale doszedłem do wniosku, że stworzę swój Patronite. Wspierając mnie na nim, sprawisz, że będę mógł rozwinąć mojego bloga, wyjeżdżać częściej i dalej i z tego tworzyć fajne relacje. W ten sposób także Wam podpowiadać jakieś ciekawe miejsce na wyprawy. Kto wie, może to kiedyś przerodzi się w moją jedyną pracę… Bardzo dziękuję Pawłowi, Karolinie, Magdalenie, Małgorzacie, Władysławowi, Alexowi i Magdzie, którzy wsparli moje działania i zostali moimi pierwszymi patronami.

———

One Comment

  • Karol

    29 października 2023 at 19:13

    Świetny materiał, wielokrotnie mijam Stare Jeżewo odwiedzając działkę rodziców (miejscowość znajduje się blisko S8). Nie miałem pojęcia o istnieniu tego miejsca – na pewno odwiedzę przy okazji. Co do Rzędziana to gdzieś czytałem, że to konsekwencja wizyt Sienkiewicza w Tykocinie u Branickich. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz