Wraki okrętu na Helu

ORP Wicher i ORP Grom to dwa wraki okrętów niszczycielskich, które można zobaczyć, odwiedzając Półwysep Helski. Kto chce je jeszcze zobaczyć, musi się spieszyć, z każdym kolejnym sztormem jest ich bowiem coraz mniej.

Takie wraki to ja bardzo lubię, w zeszłym roku w Warszawie udało mi się sfotografować zapomnianą barkę, której zdjęcia możecie zobaczyć Tutaj. Tym razem wybrałem się na Hel, aby odwiedzić stare okręty. Polecam także swój profil na Instagramie, gdzie wrzucam zdjęcia z mniej znanych miejsc.

Hel kojarzony jest zazwyczaj z fokarium, pięknymi plażami oraz tłumami turystów przechadzającymi się po Bulwarze Nadmorskim. Miasto to ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Dla miłośników mniej znanych miejsc, podczas pobytu na Helu, warto wybrać się, aby zobaczyć stare wraki okrętów położone blisko plaży.

ORP Grom II i ORP Wicher II to okręty, które w latach 50. XX w. polska Marynarka Wojenna najpierw wydzierżawiła, a potem odkupiła od Związku Radzieckiego. Wrak okrętu Wicher II jest częściowo wyciągnięty na plażę i swobodnie można go zwiedzić. Niestety wrak okrętu Grom II już nie jest tak łatwo dostępny, z plaży widać tylko jego resztki wystające z wody. Pod wodą znajduje się jeszcze kilka mniejszych zatopionych jednostek, ale te dostępne są tylko dla płetwonurków.

Wicher II został zbudowany w stoczni im. A. Żdanowa w Leningradzie. Do radzieckiej służby wszedł 28 stycznia 1951 r. pod nazwą „Skoryj”. W 1968 r. odwiedził aż trzy porty: Rostock, Rotterdam i Helsinki. Od 1970 r. używano go w charakterze bazy pływającej dla 9. Flotylli Obrony Wybrzeża na Helu. Ostatecznie został wycofany ze służby pod koniec 1974 r. Ciekawostką jest to, że okręt został zbudowany wyłącznie przez kobiety. Dokumenty pochodzące ze stoczni nie wymieniały wśród budowniczych ani jednego mężczyzny.

Grom II także powstał w stoczni im. A. Żdanowa w Leningradzie. Do służby w marynarce radzieckiej wszedł 11 sierpnia 1952 r. pod nazwą „Sposobnyj” polską banderę podniesiono na nim w 1957 r. W 1965 r. został odkupiony przez Polskę. Wchodził w skład 7 Dywizjonu Niszczycieli na Oksywiu. W 1972 r. został przeniesiony do rezerwy, a jego bazą stało się Świnoujście. Został wycofany ze służby w 1973 r.

Hel zawsze był podmywany od północy, więc zdecydowano się wykorzystać właśnie te stare okręty do ochrony bazy wojskowej przed falami. Pozbawione maszynerii, puste kadłuby osadzono więc na mieliźnie w pobliżu portu. Stały się jednocześnie elementem falochronu, jak i zarazem atrakcją turystyczną.

Dodaj komentarz