Ruiny koszar w Pułtusku

Koszary w Pułtusku zbudowali Rosjanie w latach 1880 – 1890 i przez ponad sto lat mieszkało w nich wojsko. Po odzyskaniu niepodległości zajęte zostały przez Wojsko Polskie, a ich teren został uporządkowany i rozbudowany. Powstała tu m.in. wieża ciśnień, klub oficerski i podoficerski oraz ogródek dla dzieci. Odbywały się tu również liczne imprezy kulturalne i towarzyskie, a w 1930 r. w koszarach gościł prezydent RP Ignacy Mościcki.  Wojsko opuściło teren w 2001 r. Do 2005 r. koszary stały puste z powodu braku kupca. W 2005 r. koszary zostały kupione od Agencji Mienia Wojskowego przez przedsiębiorcę z Żyrardowa.

Pojawiły się plany na zagospodarowanie obiektu. Na sześciohektarowym terenie ma powstać duży obiekt handlowy z towarzyszącymi mu parkingami i punktami gastronomicznymi. Zabytkowe budynki koszarowe mają być przystosowane do funkcji mieszkalnej, kiedy i czy tak się stanie nie wiadomo. Wiadomo jednak to, że koszary od lat niszczeją złomiarze i szabrownicy wydłubali stamtąd już chyba wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Zachowała się piękna bryła budynków z czerwonej cegły, która mnie osobiście urzekła.
Nie wiem jak sytuacja wygląda z tymi koszarami w chwili obecnej. Ja odwiedziłem to miejsce 3 lata temu i właśnie z 2018 roku pochodzą moje zdjęcia, które możecie zobaczyć w tej fotorelacji.

3 komentarze

Dodaj komentarz