Śluza Leśniewo Górne.

Na mapie Polski znajduje się naprawdę wiele zaskakujących miejsc. Jednym z nich jest Śluza Leśniewo Górne. Ta monumentalna budowla jest jednocześnie niezwykle fascynująca. Jest jedną z niewielu już pozostałości po III Rzeszy na terenach europejskich. Ten potężny betonowy kolos budzi grozę, a zarazem ciekawość.

Budowla położona jest w lesie, niedaleko małej wsi Leśniewo Górne, w powiecie kętrzyńskim.

Budowę kanału rozpoczęli Niemcy w roku 1911, lecz wybuch I wojny światowej przerwał prace. Do idei budowy tego obiektu powrócono w 1934 r. W czasach III Rzeszy kanał był obiektem tajnym. Na mapach topograficznych z 1939 r. nie zaznaczono śluz i innych budowli wodnych. Ostatecznie budowę przerwano w 1942 r. i już nigdy jej nie wznowiono. W momencie przerwania prac budowlanych cały kanał był napełniony wodą. Po wojnie, po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej na teren Prus Wschodnich nastąpiła grabież i wywóz ocalałych urządzeń.

Moją pasją są podróże i fotografowanie miejsc mniej znanych, zapomnianych, niedostępnych i opuszczonych. Staram się wyszukiwać miejsca, według mnie warte uwagi, mające swój klimat i urok. Myślę, że stworzyła się wokół tego co robię jakaś mała, fajna społeczność. Nigdy nie myślałem, że to zrobię, ale doszedłem do wniosku, że stworzę swój Patronite. Wspierając mnie na nim, sprawisz, że będę mógł rozwinąć mojego bloga, wyjeżdżać częściej i dalej i z tego tworzyć fajne relacje. W ten sposób także Wam podpowiadać jakieś ciekawe miejsce na wyprawy. Kto wie, może to kiedyś przerodzi się w moją jedyną pracę… Bardzo dziękuję Magdalenie i Władysławowi, którzy wsparli moje działania i zostali moimi pierwszymi patronami 🙂

Śluza w Leśniewie Górnym ma 46 m długości, 7,5 m szerokości i 17-metrowy spad. Została ukończona w około 30 proc. (70 proc. wg innych danych). Na frontowej ścianie śluzy widać wgłębienie, w którym miał być umieszczony symbol niemieckiego orła. Otwarta komora śluzy jest wypełniona wodą. Całą żelbetową konstrukcję można suchą nogą obejść dookoła.

Śluza w Leśniewie Górnym jest jedną z 10 śluz, jakie miały powstać w systemie Kanału Mazurskiego i jedną z pięciu znajdujących się na terenie Polski. Kanał Mazurski miał zapewnić wodne połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem, poprzez rzekę Łynę i Pregołę. Miał też służyć do wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około 17 tys. hektarów łąk. W późniejszym okresie zrezygnowano z funkcji energetycznej kanału. Miał służyć transportowi towarów takich jak drewno, zboże, węgiel, a także, produktów przemysłowych. Kanał ten ciągnie się od miejscowości Mamerki nad jeziorem Mamry do rzeki Łyny na terenie obwodu kaliningradzkiego a jego całkowita długość wynosi około 51 km (z czego 22 km znajduje się na terenie Polski).

Obecnie na nieczynnej śluzie działa park linowy. Można specjalnym pomostem dotrzeć na górę tego obiektu i obejrzeć jego monumentalną formę lub skorzystać z bardziej ekstremalnych przygód, korzystając ze zjazdów po linach. Jest to też pewna forma zwiedzenia tego obiektu.

Kilkaset metrów w dół kanału znajduje się druga śluza — Leśniewo Dolne, znacznie mniej ciekawa. To zaledwie betonowe fundamenty stojące w mokrym, niedostępnym miejscu. Nigdy nie została ona ukończona, a jej budowa została jedynie rozpoczęta. Obecnie jej konstrukcja jest praktycznie cała zalana wodą.

One Comment

Dodaj komentarz